Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Devlet Mahallesinde Toplumsal Gelişim: Halit Tarman’ın Projeleri ve Hedefleri

Devlet Mahallesi’nde yeni bir dönem için hazırlıklar başladı! Mahalle sakinlerinin tanıdığı ve sevdiği isimlerden biri olan Halit Tarman, mahalle muhtarlığı için adaylığını açıkladı. Yılların deneyimi ve mahalleye duyduğu sevgiyle dolu Halit Tarman, Devlet Mahallesi’nin geleceğini şekillendirmek için hazır. Mahalle sakinlerinin yaşamlarını daha iyi bir yöne taşımak isteyen Halit Tarman ile gazete olarak söyleşi yaptık. Biz sorduk, kendisi samimi cevaplarla hedeflerini ve projelerini anlattı.

Devlet Mahallesi'nde yeni bir

E.H – Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Halit Tarman kimdir?

H.T – 1965 yılında Eryaman’da doğdum ve Anadolu Üniversitesi mezunuyum. Etimesgut Belediyesi’nde 30 yıl çalıştım ve 2016 yılında emekli oldum. Devlet Mahallesi’ndeki Sarı Çınar Sitesi’nin 7 yıldır başkanlık görevini yürütmekteyim.

Ben kendi adıma bağımsız bir aday olarak çıktım, herhangi bir parti üyesi değilim. Elbette bir dünya görüşüm var. Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan çağdaş ve bilimselliğe önem veren bir adayım. Biz siyasi kamplaşmalardan uzak hep birlikte huzur ve mutluluk içerisinde yaşayabileceğimiz bir mahalle yaratmaya çalışıyoruz, muhtarlığı siyaset yeri olarak görmüyoruz.

E.H – Muhtarlık Görevine ilginiz nereden geliyor?

H.T – 30 yıllık belediye emekçisi bir emekli olarak mahallesini seven ve daha yaşanabilir çevre oluşturmak için mücadele veren sorumluluk sahibi bir mahalle sakiniyim. Bu sorumluluk anlayışı ile içinde yaşadığım sitenin yönetimini üstlenmem konusunda teveccühlerini esirgemeyen komşularıma layık bir yönetici olmaya çalıştım. Bunun için verdiğim mücadeleler neticesinde yaptığımız hizmetleri gören mahalle sakinlerinin bu güzellikleri tüm mahalle için görmek istemeleri ve beni aday olmaya teşvik etmeleri sonucunda aday olarak karşınızdayım.

E.H – Devlet Mahallesi Muhtarlığına aday olma kararınızın arkasındaki motivasyon nedir?

H.T – Son zamanlarda pek çok kişinin kafasında “muhtar” veya “muhtarlık” kurumunun gereksizliği ile ilgili yaygın bir düşüncenin belirmeye başladığını gözlemlemekteyiz. Artık ikamet belgesi veya nüfus kayıt örneği gibi belgelerin de e-devlet üzerinden alınması ile birlikte bu kuruma duyulan ihtiyacın giderek azaldığı yönündeki algının değiştirilmesi ancak aktif ve etkin bir temsilci ile ortadan kaldırılabilecektir. Bu da benim motivasyonum.  Yaşadığım yer olan mahalleme duyduğum sevgi ve sorumluluk bilinci. Beni aday olmaya itmektedir. Hayatım boyunca çevremden başlayarak vatana ve millete faydalı işler yapmak isteği bu motivasyonun önemli bir parçasıdır.

E.H – Devlet Mahallesi’nde Hangi Konularda İyileştirmeler Yapmayı Planlıyorsunuz?

H.T – Muhtarlığın sadece adı olmamalı. Genel olarak biz muhtarları çalıştırmayı bilmiyoruz. Muhtara işimiz düşmedikçe gitmiyoruz. Bizim burada yapmamız gereken insanlarla iç içe olmak, insanların sorunlarını dinlemek, gerekirse her sokakta bir temsilci seçmek. Örneğin sokaklarımızla ilgili çok sorunlarımız var, onları ele alıp birlikte çalışmalıyız. Mesela kadınların evde yaptıkları işleri, ördüğü örgüleri, resimleri ile sergiler açmak, gençlerle, yaşlılarla bir araya gelip sorunlarını konuşmak için ve muhtarlığı sadece ikametgah alma yeri olmaktan çıkarmak için aday oldum. Ben yıllardan beri aynı sokaktayım, kamu görevi emeklisi olarak insanların muhtarlıktan talep edebilecekleri birçok şeyi bilmediklerini fark ediyorum. Birlikte cidden çok güzel projeler yapılabilir.

E.H – Mahallede görülen sorunlar hakkında ne tür projeler ve çözüm önerileriniz var?

H.T – Muhtarlık maaşı ile her ay 3 üniversite öğrencisine 1000’er TL  burs verilecektir.

2- Site başkanları ve görevlileri ile sürekli fikir alışverişi ve toplantılar yaparak sorunlara ve eksikliklere çözüm bulacağız. (Bank, çöp kovası, bahçe ağaçları vb.)

3- İhtiyaç sahibi ailelerin tespitlerini yaparak maddi yardımların (gıda, giyim) adilce dağıtılmasını sağlayacağız.

4- Engelli kardeşlerimize tekerlekli sandalye, bakım parası ve engelli maaşı gibi yardımların ulaştırılması sağlanacaktır.

5- Şehit ailesi ve gazilerimizin sorun ve istekleri ile özellikle ilgileneceğiz.

6- Yaşlı ve kimsesizlere belediye aşevinden yemek yardımı, ev temizliği ve doğalgaz yardımı yapılmasını sağlayacağız.

7- Belediye hizmeti olan nikah, sünnet, göz taraması, cenaze işlemi gibi durumlarda belediye ile iş birliği sağlayacağız.

8- Kültür gezileri olan Çanakkale, Konya, Ürgüp, Bursa ve engelli kardeşlerimizin moral gezisi Antalya gezilerinden ailece faydalanmaları sağlanacaktır.

9- Sivil Toplum Kuruluşları ve Derneklerle mahallem için sosyal projeler ve etkin çalışmalar yapacağız.

10- Küçük Şeyler Anaokulu arkasındaki boş araziyi tehlikeli başıboş köpeklerden arındırarak, barınaklara ulaştırıp belediye projesi olan sosyal tesisin içinde etüt merkezi, kütüphane, meslek edindirme kursları, emekli konağı, kapalı Pazar yeri ve etrafına yürüyüş yolu yapılmasını sağlayarak atıl durumdan kurtaracağız.

11- Ankira Center’da kapatılan PTT şubesinin tekrar açılmasını sağlayacağız.

12- Maç günlerindeki trafik araç park sıkıntıları ve sitelerimizin yakınlarında oluşan tahribatları kesin çözüme ulaştıracağız.

13- Betim Sitesi, Sahil Sitesi ve Özarda Sitesinin önündeki 262. Caddenin sağ tarafa doğru genişletilmesi için çalışmalar yapacağız.

14- Cevizlidere ve Vatan Sitesinin yanındaki Kanuni Parkının yanından Devlet Mahallesi Metro durağına doğru aydınlatma sorununu çözüme kavuşturacağız.

15- Mahallemizde bulunan okullarımız Samiye Naim Ortaokulu, Ayşegül Tuna İlkokulu, Emel Önal İlkokulu ve Şehit Tevhit Akkan Anaokulunun boya, badana, bank, çöp kovası ve ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye yardımının ulaştırılması için belediyeler ile iş birliği yapılacaktır.

16- Mahallemizdeki Bedriye Beğen Camii’nin çevre bakımı ve halı temizliği ile diğer eksiklerin giderilmesi için belediye ile çalışmalar yapacağız.

17- Devrimler Caddesi ve Amasya Beyannamesi Caddesindeki Sözova Sitesinin karşısına sinyalizasyon ya da hız kesici tümseğin yapımını sağlayacağız.

18- Kadın ve çocukların güvenliği için belediye parklarına güvenlik kamera sistemi kurulması sağlanacaktır.

19- Çöp konteynırlarının ilaçlanması, sabunlu su ile yıkanması ve ayrıca elektrik, su, kanalizasyon (Rögar ve ızgara) temizliklerinin aksamaması için gerekli takibini yapacağız.

20- Otobüs seferlerinin sıklaştırılması için büyükşehir belediyesi ile iletişime geçeceğiz.

21- Nergiz Eczanesi karşısındaki arazi sağlık kompleksi arazisi olduğundan dolayı sağlık ocağı yapımı için gerekli çalışmaları yapacağız.

E.H – Toplumsal Dayanışma ve Katılımı Nasıl Artırmayı Hedefliyorsunuz?

H.T – Mahallemizin birçok sorunu olduğunu görüyor ve biliyorum. Mahalle sakinlerimizle el ele vererek mahallemizi partiler üstü bir anlayış ile her kesime eşit, kucaklayıcı, ayrıştırmadan, bütünleştirici bir yaklaşımla sorunlarından arındırarak adına yakışır bir şekilde birlikte yöneteceğiz.

Bence önemli olan muhtarların yapabileceklerini insanların fark etmesi, algının değişmesi ve bir arada sorunsuz bir şekilde yaşama bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Bu noktada mahalle, kutuplaşmış siyasetin olduğu bir ülkede bir arada yaşamı kurmak için çok önemli bir ölçektir ve muhtarlık görevi de bu ölçeğin önemli bir aktörüdür.

E.H – Mahalle sakinleri arasındaki etkileşimi artırmak ve birlikte daha güçlü bir topluluk oluşturmak için neler planlıyorsunuz?

H.T – Hep birlikte daha samimi ve güler yüzlü bir sosyal muhtarlık anlayışı ile ‘e-muhtarlık’ sistemine geçilerek gelen tebligatların ve sorunların takipçisi, çözümün adresi olacağız. Bu sebeple muhtarlığımızın kapısı sizler için Cumartesi ve Pazar olmak üzere her zaman açık olacaktır.

En önemlisi eksiğimiz yaşadığımız toplumda dayanışma ve yardımlaşma duygularının gün geçtikçe azalmasıdır. Mahalle sakinleri ile görüşmelerim neticesinde ihtiyaç sahiplerine yeterince ulaşılamadığını tespit etmiş bulunmaktayım.

Mahallemizde ikamet eden yaşlılarımızın taleplerinin farkındayım. Büyüklerimize hak ettikleri ilgi, alaka ve hizmeti götürmeyi kendime önemli bir görev addediyorum. Diğer bir hedefim ise komşuluk ilişkilerini canlandırmaktır. Anılarımızdaki özlenen mahalle kültürünü ve komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmak istiyorum.

Mahalle sakinlerimizin boş vakitlerini yararlı bir şekilde geçirebilecekleri ve sosyalleşebilecekleri mekanlar oluşturmak diğer bir hedefimdir. Bu amaçla, mahallede ki uygun alanları tespit ederek mahallemizin faydasına sunulması için belediye ile iş birliği halinde çalışmayı planlıyorum. Buralar belediye ile iş birliği içerisinde yaşlıların ve bütün mahallenin kullanabileceği alanlar haline getirilebilir. Bir hayvan sever olarak mahallemizdeki hayvanların bakım ve korunmaları için gerekli önlemler alınacaktır.  Toplumsal sorun haline gelen sokak hayvanları için çözüm odaklı adımlar atarak Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında güvenli yaşam ve beslenme alanları oluşturulacaktır.

E.H – Mahalle Halkıyla Daha İyi İletişim Kurmak İçin Hangi Araçları Kullanmayı Planlıyorsunuz?

Muhtarlık hesabı olarak oluşturacağımız “WhatsApp iletişim hattının yanı sıra teknoloji ve sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak kesintisiz bir iletişim kurulabilir. Biz de mevcut iletişim kanallarını en etkin bir şekilde kullanarak insanlarımızın sorunlarını anında iletebilmeleri için gerekli adımları atarak bu iletişim kanallarını hayata geçirip aktif olarak kullanacağız.

E.H – Mahalle Halkının Karar Alma Süreçlerine Katılımını Artırmak İçin Ne Tür İnisiyatifler Alacaksınız?

H.T – Muhtar, aslında insanların bire bir seçtiği tek yönetici özelliğini taşımaktadır. Milletvekilleri veya diğer yöneticiler parti üzerinden seçilmektedir. Bir tek muhtarlara yüz yüze konuşarak tanıyarak oy veriyoruz.  Bunun için de muhtarlık halkla sürekli birlikte olup yüz yüze gelebileceğiniz çok kıymetli bir alandır. O yüzden ben diyorum ki muhtarlar isterse sadece genel geçer görevlerini yapar, 9-5 çalışır, parasını alır gider ama bizim gibi algılayan muhtarlar için iş bitmez. Biz kendi yetki alanlarımızı yetkiye ihtiyaç duymadan, mahalleliyle birlikte genişletmeyi hedefliyoruz. Diyoruz ki bütün ihtiyaç sahiplerini belirleyip bu ihtiyaçlar doğrultusunda kampanyalar yapacağız, mahalle meclisleri kuracağız, hayvan haklarıyla ilgili çalışmalar yapacağız, kadınları işin içine dahil edeceğiz. Park pazarları kurmak, kooperatifler kurmak gibi projelerimiz var.

Yani muhtarın çok temel ama çok bilinmeyen bir işlevi mahallenin ihtiyaçlarını tespit edip üst kurumlara iletmek, çözülmesi için gereken süreci takip etmek ve mahalleliyi bilgilendirmek. İnsanlar bundan çok haberdar değil.

E.H – Mahalle sakinlerinin karar alma süreçlerine daha fazla katılımını sağlamak adına ne tür adımlar atacaksınız?

H.T – Bunlar yetkiyle olan şeyler değil, bunlar bir araya gelip dayanışma ile yapılacak şeyler. Muhtar da bunlara ön ayak olur.

Görüştüğümüz insanlar “muhtar ne yapar?” diye karşımıza çıkıyor. Ben muhtarın birçok şey yapabileceğini ama bunların istenmesi gerektiğini söylüyorum insanlara. Yani yol, elektrik, aydınlatma ile ilgilenmek zaten muhtarın görevi. Ama muhtarlar vatandaşa belediyenin numarasını veriyor, siz arayın diyor. Bu yanlış. Vatandaş aradığında bir haftada yapılacaksa muhtarın aramasıyla 1-2 saate yapılır. Bunun dışında afet toplanma yerlerinin belirlenmesi ve mahalle sakinlerine bunların bildirilmesi gerekiyor muhakkak ki. Şu anda sorsak mahallelinin hiçbir fikri yok bu konuda. Yine belediyenin ücretsiz kursları, seminerleri var ama bütün mahalle sakinlerinin tam olarak haberleri olmayabiliyor, çünkü bildirilmiyor. Bunları muhtarın yapması gerekiyor çünkü muhtar nedir, mahalle ile ilgilenen kişidir. Muhtarın görev ve sorumluluklarına dair algı kısıtlı olduğu için mahalle sakinleri de gidip talep edemiyor, soramıyor. Biz bu anlayışı ve algıyı değiştirmek için mücadele vereceğiz ve mahallemizde yaşayan her birey hak ve sorumlulukları hakkında net bir şekilde bilgilendirilecektir.

Devlet Mahallesi’nin güzelliklerini koruyarak, eksikliklerini gidererek ve yeni projelerle zenginleştirerek mahallemizde sizlerle birlikte bir gelecek inşa etmek istiyoruz. Sizin talepleriniz, önerileriniz ve ihtiyaçlarınız, mahallemizi birlikte yönlendirmemizde bize rehberlik edecektir. Bu yolda sizlerin destek ve katılımını bekliyorum. El birliğiyle çalışarak, Devlet Mahallesini hep birlikte daha yaşanabilir bir yer haline getireceğimize inanıyorum. Sorularınıza ve görüşlerinize her zaman açık olacağım. Birlikte daha güzel günler için, desteğinizi bekliyorum. Göreve seçilmem durumunda projelerimizi birer birer hayata geçireceğiz. Çözüm odaklı çalışmalarımızı tüm mahalleli görecek. Seçimlerin başta mahallemiz olmak üzere İlçemize ve Ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

E.H – Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

H.T – Ben Teşekkür ediyorum. İyi yayınlar diliyorum.

Devlet mahallesi muhtar adayı Halit Tarman, stat çevresindeki sorunlara el atacak başlıklı haberimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bağlantı yoluyla gidilen dış sitelerin içeriğinden ETİMESGUT HABERLER sorumlu değildir.

Site ile ilgili soru ve sorunlarınız için etimesguthaberler@yahoo.com adresimize e-posta atabilirsiniz.